OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

meteorológia

Základné pojmy v meteorológii

-Tlak vzduchu 

-Vietor

-Teplota vzduchu 

-Oblačnosť

 

Tlak vzduchu

je spôsobený tiažou vzdušného obalu, normálny tlak je 1,013 hPa.S výškou tlak klesá približne na polovicu každých 5,500 m. Rozloženie tlaku na zemi je nerovnomerné v dôsledku rôznej intenzity ohrevu vodných plôch i samotnej pevniny, striedanie dňa a noci, rotácie zeme, atď.

Vietor

 teda vzniká v dôsledku rozdielu tlaku medzi dvoma územiami a jeho sila závisí od výšky tlakového rozdielu. vietor na severnej pologuli otáča o 30° - 90° napravo s rastúcou výškou od zeme. V dôsledku trenia je rýchlosť vetra pri zemi nižši a sleduje tlakový gradient.

Teplota vzduchu

 je tiež významná meteorologiocká kategória určujúca vývin meteorologických dejov. V dôsledku nerovnomerným odrazom resp. rôznou mierou absorpcie tepelnej energie rôznymi povrchmi Zeme, striedaním dňa a noci, ročných období, atď. dochádza k nerovnomernému rozloženiu teplôt na zemi.Meteorologicky udávaná teplota sa meria v tieni 2m nad povrchom zeme.

Oblačnosť

je fyzikálnym úkazom v zemskej atmosfére, keď sa vzdušná vlhkosť neviditeľne rozptýlená vo forme pary zviditeľní kondenzáciou okolo tzv. kondenzačného jadra - drobnej pevnej čiastočky prítomnej v atmosfére, vo forme kvapôčiek alebo ľadových kryštálikov v podobe "pary". Nie je to však vodná para, tá je neviditeľná, je to útvar zoskupenia čiastočiek kvapalného alebo pevného skupenstva a nazýva sa mrakom.

Oblačnosť má 10 základných druhov a celý rad odrôd:
Cirrus je oblak vysokého poschodia, tvorený ľadovými kryštálikmi. Má tvar vlákien, pásov, pruhov, nevrhá vlastný tieň. Zahnuté háčiky na cirroch signalizujú príchod teplej fronty. Z cirrov nevypadávajú zrážky, ich pribúdanie a hustnutie signalizuje priblíženie sa fronty.
Cirrostratus vzniká podobne ako cirrus vykĺzávaním teplého vzduchu nad chladnejší vzduch vo veľkých výškach, nemá však zjavnú štruktúru, javí sa ako závoj, pri Slnku a Mesiaci opticky vytvára tzv. halové javy (spektrálny rozklad svetla).                     

 

Cirrocumulus je cirrovitý oblak vysokého poschodia, tvorí chumáče, vločky, baránky, vlnky. Vzniká výstupnými pohybmi nad vysokými pohoriami alebo instabilitou vo veľkých výškach. Môže byť predzvesťou búrok. Je menej častý ako iné typy cirrovitých oblakov.
Altocumulus je oblak stredného poschodia, má veľa podôb - šupinky, šošovky, vločky, elipsy. Je buď vodný, alebo snehový či ľadový. Vyrastajú z neho rôzne vežičky. Znamená nestabilitu v atmosfére a tendenciu k búrkam. Je šedý niekedy biely až priesvitný, svetlo pri jeho prechode irizuje t.j. farbí okraje do dúhových farieb.

Altostratus je šedý mrak stredného poschodia, zaťahuje celú oblohu, môže byť tenký a priesvitný, i hustý a tmavý. Vypadávajú z neho zrážky vo forme trvalého dažďa alebo sneženia.

Nimbostratus je tmavý mrak nízkeho poschodia, pokrýva celú oblohu, vytrvalo z neho prší alebo sneží, vzniká zmohutnením As a je viazaný na atmosférické fronty. Horizontálne dosahuje stovky až tisíce km, vertikálne i niekoľko km.
Stratocumulus je oblak nízkeho poschodia, má tvar rôznych kôp, chumáčov, vzniká rozpadom kopovitých oblakov alebo mechanickou turbulenciou pri zemi. Je to vrstevnatá oblačnosť so známkami vertikálneho vývoja.

Cumulus je najžiadanejší oblačný útvar pre bezmotorové letecké športy. Je to oblak nízkeho poschodia, má tvar kôp, "karfiolov", veží. Má ostro ohraničenú spodnú hranicu - základňu, typický vertikálny vývoj, jeho časový vývoj a trvanie má typickú schému. Skladá sa z kvapôčiek alebo kryštálikov, výnimočne môžu z neho vypadávať zrážky. Podľa mohutnosti rozoznávame - cumulus humilis - nízky mrak, cumulus mediocris - stredný mrak, cumulus
Congestus - mrak vysoký. Ten môže prerásť až do mraku búrkového.

 

Cumulonimbus - búrkový mrak s nízkou základňou ale vysokým vrcholom.Pre športové lietanie je mimoriadne nebezpečný, hrozí strata vedomia od rýchlych zmien tlaku, zmrznutie, deštrukcia lietadla, strata orientácie. Paraglidista sa musí takému mraku za každú ceny vyhnúť, pri možnosti vývinu búrkových mrakov nelietať už aj pre možnosť náhleho zosilnenia vetra, nasatie do takéhoto mraku končí spravidla tragicky.
Stratus je vrstevnatý šedý mrak nízkeho poschodia s jednoliatou štruktúrou, vzniká z hmiel, môže z neho mrholiť, často sa objavuje pri inverzii na jeseň a v zime, znižuje dohľadnosť.

Webová stránka bola vytvorená pomocou on-line webgenerátora WebĽahko.sk